GraboRoboty IV

31 stycznia 2023 roku już po raz czwarty w Grabownicy Starzeńskiej odbył się konkurs programowania GraboRoboty. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Grabownicy Starzeńskiej oraz Stowarzyszenie „Nasza Szkoła”.

Konkurs polega na zaprojektowaniu, zbudowaniu oraz zaprogramowaniu robota, który ma wykonać wcześniej określone zadania. Uczniowie konkurują w trzyosobowych drużynach. Każda z drużyn przygotowuje się do konkursu tworząc najbardziej optymalny przejazd robota, który może trwać tylko dwie minuty. Efekty swojej pracy drużyny zaprezentowały w dniu konkursu, gdzie rywalizowali ze sobą w efektowych pojedynkach pomiędzy zespołami. Najpierw rywalizacja odbywała się w wylosowanych wcześniej grupach, a następnie w fazie pucharowej, gdzie drużyny były kolejno eliminowane. Punktem kulminacyjnym całych zawodów były ostatnie dwa pojedynki decydujące o podium całych zwodów.
Ostatecznie zwyciężyła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Zmiennicy. W konkursie brali udział także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górkach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Humniskach, Zespołu Szkół nr 1 w Przysietnicy oraz Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej.

Nagrody dla uczestników były ufundowane przez Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, które w jego imieniu wręczył uczniom Zastępca Burmistrza Mariusz Bieńczak. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli Radna Rady Miejskiej i Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Mariola Pilszak, Radny Rady Miejskiej, a zarazem Prezes Zarządu UKS MOSiR Brzozów Andrzej Łach, Dyrektor Zespółu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół w Brzozowie Józef Baran oraz przedstawiciel Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Filip Błądziński.

Uczniowie naszej szkoły konkurowali z powodzeniem w konkursie dzięki robotom pozyskanym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.