GraboRoboty 5 – Rywalizacja i emocje w świecie młodych inżynierów.

W ostatnich tygodniach dzieci ze Szkół Podstawowych z okolic Brzozowa zaprzyjaźniły się z konstrukcjami robotów i programami komputerowymi, ponieważ 15 grudnia 2023 r. odbyła się piąta edycja konkursu budowania i programowania robotów – GraboRoboty. To wyjątkowe wydarzenie, które sprawiło, że sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej stała się areną pełną kreatywności i rywalizacji.

Konkurs, organizowany Przez Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” oraz Szkołę Podstawową w Grabownicy Starzeńskiej przyciągnął uwagę entuzjastów technologii. W tegorocznej edycji dzieci miały za zadanie zaprojektować i zbudować autonomiczne roboty zdolne do wykonywania określonych zadań, co stanowiło ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników.

Emocje towarzyszyły uczestnikom przez cały okres przygotowań i konkurencji. Dzieci nie tylko zdobywały wiedzę z zakresu inżynierii, ale również rozwijały umiejętności współpracy, kreatywności i rozwiązywania problemów. Burmistrz Brzozowa obejmując patronatem wydarzenie ufundował atrakcyjne nagrody dla zwycięzców. To gest, który nie tylko dodatkowo podgrzał atmosferę konkursu.

Podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród, radość na twarzach uczestników była nie do opisania. Nagrody wręczył Burmistrz Brzozowa Pan Szymon Stapiński, który wcześniej pogratulował uczniom wspaniałych projektów.

Ostatecznie najlepsze wyniki w konkursie uzyskali:
1 miejsce – drużyna GraboJaraafa w składzie: Oliwier Kosar, Michał Rolniak oraz Aleks Czech reprezentująca Szkołę Podstawową w Grabownicy Starzeńskiej,
2 miejsce – drużyna LEGOMANIAKI w składzie: Tymoteusz Olejko, Artur Pietryka, Gabriel Strzałka reprezentująca Zespół Szkół nr 1 w Przysietnicy,
3 miejsce – drużyna ROBODOG w składzie: Szymon Kędra, Jakub Smoleń, Sebastian Wilk reprezentująca Szkołę Podstawową w Zmiennicy.

W tegorocznej edycji były również dwie dodatkowe nagrody za najlepszy przejazd dla drużyny która w jednym meczu uzyskała najlepszy wynik oraz za najlepszą konstrukcję przyznawana głosami opiekunów i zaproszonych gości. W obydwu kategoriach wygrał zespół GraboJaraafa i otrzymał pamiątkowe minipuchary wydrukowane w drukarce 3D zakupionej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

GraboRoboty 5 zakończyły się nie tylko sukcesem technicznym, ale przede wszystkim zapełniły serca uczestników pozytywnymi emocjami i duma z własnych osiągnięć. Konkurs ten nie tylko rozwijał umiejętności techniczne, ale także kształtował cechy charakteru, takie jak determinacja, współpraca i kreatywność. Wartość tego typu inicjatyw edukacyjnych przekracza ramy samego konkursu, budując fundamenty dla przyszłych inżynierów i liderów technologicznych.