WYPRAWA NA OLIMP

Uczniowie klas: V a i  V b Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej zakończyli realizację projektu edukacyjnego ,,Wyprawa na Olimp”, którego koordynatorem była nauczycielka języka polskiego- p. Elżbieta Surmacz.
Przedsięwzięcie to realizowane było na przestrzeni kilku tygodni (od 01.02. do 31.03. 2023 r.), a jego głównym celem było wprowadzenie młodzieży w tradycje kultury antycznej i rozwijanie ich zainteresowań dotyczących mitologii greckiej.
Uczniowie poznali wybrane opowieści o  najbardziej znanych bogach i bohaterach greckich, poszukiwali informacji o nich w różnych źródłach, samodzielnie tworzyli prezentacje multimedialne , sketchnotki- notatki w formie graficznej z elementami tekstowymi, rozwiązywali quizy i escape roomy.
Klasa V b, wraz z wychowawczynią, odwiedziła też Bibliotekę Publiczną w naszej miejscowości, gdzie w małych grupach mieli za zadanie stworzyć plakaty, zawierające informacje o bogach olimpijskich, herosach greckich oraz związkach frazeologicznych , pochodzących z mitologii. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Stworzone przez nich plansze edukacyjne ozdobiły salę nr 17 w naszej szkole.
Młodzież wzięła również aktywny udział w turnieju wiedzy ,,Z nitką Ariadny po wieniec laurowy” oraz konkursie literackim na najlepsze opowiadanie, którego tematem było fantastyczne spotkanie
z wybranym bohaterem mitów greckich.
Uwieńczeniem projektu była klasowa inscenizacja pt. ,,W mitologicznym labiryncie”. Młodzi artyści wykazali się tutaj ogromnym talentem aktorskim oraz pomysłowością. Perfekcyjnie odegrali zabawne scenki, wcielając się w rolę wybranych postaci. Ich  zadaniem było również przygotowanie niezbędnych rekwizytów,  boskich atrybutów, zaprojektowanie kostiumów oraz wymyślenie krótkiej wypowiedzi, prezentującej danego bohatera.
,,Wisienką na torcie” był oryginalny pokaz mody starożytnej, który dostarczył wszystkim sporej dawki humoru i emocji. Na naszym klasowym wybiegu znaleźli się bowiem znamienici goście: Zeus, Hera, Atena, Dionizos, Posejdon, Ares, Hermes, Afrodyta, Orfeusz, Eurydyka, Herkules, Syzyf, Prometeusz
i Ariadna. Nie zabrakło także boskich smakołyków: nektaru i ambrozji oraz nastrojowej muzyki.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego projektu. Mam nadzieję, że wiedza, którą zdobyli w ten sposób nasi uczniowie, zaowocuje w przyszłości i skłoni ich do zgłębiania tajników mitologicznego świata.

Autor i foto: Elżbieta Surmacz