Wycieczka klasy 6a i 6b do Bochni i Krakowa.

Dnia 19 maja 2023 roku uczniowie z klas 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do Bochni i Krakowa.

Pierwszym celem podróży była Kopalnia Soli w Bochni. Do wnętrza kopalni zjechaliśmy windą górniczą. Następnie czekała na nas kolejka o nazwie ,,Kubuś’’, którą przemierzyliśmy trasę pomiędzy szybami. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci wyrzeźbionych w soli i ciekawych, zagadkowych miejsc. Podczas zwiedzania przewodnicy zapoznali nas z historią kopalni, miasta Bochnia i historią Polski. Dowiedzieliśmy się między innymi, że kopalnia powstała w roku 1248 r. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zostaliśmy zabrani dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze soli, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie zakończyliśmy zakupem pamiątek.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kraków. Wizytę w grodzie Kraka rozpoczęliśmy od rejsu po Wiśle. Płynąc statkiem po rzece mogliśmy podziwiać miasto z innej perspektywy. Podczas godzinnego rejsu poznawaliśmy ciekawostki dotyczące Krakowa. Następnie poszliśmy zobaczyć Smoka Wawelskiego. A po sesji zdjęciowej udaliśmy się w kierunku Wawelu, gdzie mieliśmy trochę wolnego czasu. Później poszliśmy do restauracji, gdzie zjedliśmy ciepły posiłek. Po obiedzie wyruszyliśmy na Krakowski Rynek. Kupowaliśmy pamiątki, robiliśmy zdjęcia. Zwiedziliśmy między innymi Sukiennice i Kościół Mariacki. Niektórzy z nas spotkali panią Magdę Zimoląg inaczej znaną jako @trzynachaa, z którą niektórzy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Podróż do domu minęła nam bezpiecznie. Dużo rozmawialiśmy, dzieliliśmy się naszymi wrażeniami. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się na taką wyprawę. Dziękujemy naszym wychowawcom za zorganizowanie takiej fajniej wycieczki.

Autor: Patrycja Hałasowska

Foto: Magdalena Pietrasz, Klaudia Frant