Wycieczka do Muzeum Lizaka i Wioski Indiańskiej „Hokka Hey”.

Dnia 22 maja 2023 roku uczniowie klas 0b, 2b i 3b Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej wzięli udział w wycieczce szkolnej zorganizowanej z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Wycieczka rozpoczęła się zbiórką i wyjazdem o godzinie 8.00. Pierwszym celem naszej podróży było zwiedzanie Muzeum Lizaka w Jaśle. Pani przewodnik opowiedziała o początkach powstania lizaka, rodzajach barwników i aromatów. Uczniowie mieli możliwość pooglądać maszyny przemysłowe służące do wyrabiania, formowania i pakowania lizaków. Liczne obrazy ukazały osoby, które pracowały w zakładach tworzenia tych słodkości. W dalszej części pani przewodnik zaprosiła uczniów „za ladę” do wspólnego tworzenia własnego lizaka. Poznaliśmy proces tworzenia karmelu, barwienia, łączenia ich w różne kolory. Pani pięknie formułowała karmelizowaną gorącą masę, a następnie uczniowie sami tworzyli własne „słodkie arcydzieła”. Zwiedzanie zakończyliśmy zakupami w sklepiku.

Drugim punktem naszej wycieczki był pobyt w Wiosce Indiańskiej „Hokka Hey” w Kunowej. Na początku przywitał nas ubrany w tradycyjny, indiański strój „Pan Indianin”. W Mini Zoo zobaczyliśmy kangura, lamę oraz papużki. Po wykonaniu opaski indiańskiej i pomalowaniu twarzy uczniowie wzięli udział w zabawach muzycznych i sportowych: bieg slalomem, skoki w workach, przeciąganie liny. Interesującymi atrakcjami dla dzieci okazały się przejazd konno oraz dmuchane zjeżdżalnie. W przerwie między zabawami dzieci zjadły kiełbasę z ogniska. Udostępniony był sklepik, gdzie można było nabyć drobne pamiątki. Czas spędzony w Indiańskiej Wiosce „Hokka Hey” pozwolił uczniom odpocząć od codziennych obowiązków.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Pani przewodnik krótko opowiedziała nam o Figurze Matki Bożej Płaczącej, pokazała szlak Drogi Krzyżowej po czym dzieci udały się na krótki film edukacyjny.

Cały dzień obfitował w niesamowite przygody i wspaniałe atrakcje. To była niezwykle udana wycieczka. Dla wszystkich dzieci było to niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci.

Autor i foto: Ewa Zając, Izabela Pająk