WYCIECZKA DO KROSNA – MIASTA SZKŁA

28 marca 2023 r. uczniowie klas: II a, V a i V b Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej wraz z opiekunami: p. A. Leśniak, p. B. Florczak, p. E. Surmacz i p. M. Pietrasz udali się na wspólną wycieczkę do Krosna.
Znane przysłowie głosi: ,,W marcu jak w garncu” i tego dnia przekonaliśmy się o tym. Zamiast szukać oznak wiosny, podziwialiśmy padający śnieg…Zimowa aura nie popsuła nam jednak naszych planów i już przed godziną 9:00 byliśmy na miejscu.
Najpierw udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła. To jedyny obiekt w Polsce, prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i ciekawy sposób. W ciągu trzech godzin uczestnicy wyprawy mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jakie są poszczególne etapy powstawania szkła, zanim trafi ono do naszych domów w postaci pięknych, ozdobnych naczyń, figurek czy wazonów.
Jedną z głównych atrakcji tego niezwykłego muzeum są efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji szkła. Precyzyjne ruchy hutników, którzy za pomocą prostych narzędzi wyczarowują z rozżarzonej masy szklanej różne przedmioty, to widowisko, które przykuwa uwagę i budzi silne emocje. Odwiedziliśmy też warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania, wytwarzania witraży i miniaturowych figurek. Dodatkowo, uczniowie wzięli udział w projekcji filmu, prezentującego historię powstawania huty szkła w Krośnie.
Zwiedziliśmy również piwnice położone w zachodniej części rynku, gdzie mogliśmy podziwiać ekspozycje najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonane przez artystów związanych z miastem lub pochodzących z niego. Mieliśmy też okazję poznać tam różnorodne właściwości i zastosowanie szkła oraz wziąć udział w ekscytujących eksperymentach fizycznych.
Najprzyjemniejszym punktem wycieczki były warsztaty malowania na szkle i zdobienia wielkanocnych pisanek. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu- pamiątki, ze szklanej surówki. Następnie oglądaliśmy swoje sylwetki w krzywym zwierciadle, co oczywiście bardzo wszystkich rozbawiło. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie odwiedzili sklep firmowy i dokonali zakupu szklanych arcydzieł, które zachwycają pięknem i oryginalnością.
Dalsza część wyprawy obejmowała dwugodzinną wizytę w kinie ,,Helios”. Zaopatrzeni w przekąski i napoje, udaliśmy się do nowoczesnych sal kinowych. Młodsze dzieci oglądały film ,,Uwolnić Poly”, a starsza grupa ,,Shazam! Gniew bogów”. Oba seanse dostarczyły widzom wielu emocji, wzruszeń oraz sporej dawki humoru.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był odpoczynek i degustacja wybranych przysmaków w McDonald’s. Wyjazd do Krosna z pewnością na długo zapisze się w pamięci uczniów naszej szkoły.

Autor i foto: Elżbieta Surmacz