Wycieczka  do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i do Iwonicza.

            W poniedziałek 2 października 2023r. odbyła się wycieczka do Krosna i Iwonicza Zdroju, w której wzięli udział uczniowie klas II wraz z opiekunami Elżbietą Błądzińska, Agnieszką Kuliga i Marią Myćka . Celem naszej wyprawy było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, a następnie spacer po uzdrowisku Iwonicz Zdrój.

Niewiarygodne ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi uczniowie. Program wycieczki był bardzo interesujący,  ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować  jak powstają a nawet współtworzyć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum dzieci znalazły się przy rozgrzanym  piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogły obserwować  z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała świnka- skarbonka.  Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki . Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki. Później  uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek.

Następnie uczniowie udali się do pięknego uzdrowiska, jakim jest Iwonicz Zdrój. Ciepła i słoneczna pogoda towarzyszyła małym wędrowcom. W centrum uzdrowiska podziwialiśmy zabytki drewnianej architektury i wesoło bawiliśmy się przy fontannach. Na zakończenie oczywiście musiały być pyszne iwonickie lody!

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

Autor : Agnieszka Kuliga, Elżbieta Błądzińska

Foto: Agnieszka Kuliga