OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PATRIOTYCZNEGO

 JESZCZE W LISTOPADZIE, W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO  ,,POLSKA NIEPODLEGŁA”, W NASZEJ SZKOLE ZOSTAŁ OGŁOSZONY KONKURS LITERACKI. ZADANIEM UCZNIÓW BYŁO PRZEPROWADZENIE WYWIADU Z WYBRANĄ PRZEZ SIEBIE  OSOBĄ DOROSŁĄ ZE SWOJEJ RODZINY NA TEMAT PATRIOTYZMU.

DO KOORDYNATORA PROJEKTU- P. ELŻBIETY SURMACZ WPŁYNĘŁO OSIEM PRAC KONKURSOWYCH.  WYWIADY PRZEPROWADZILI CHĘTNI UCZNIOWIE Z KLASY VB I VIIIA. WSZYSTKIE ROZMOWY BYŁY NIEZWYKLE CIEKAWE I POUCZAJĄCE. DZIĘKUJĘ  WSZYSTKIM  UCZESTNIKOM ZA WCIELENIE SIĘ W ROLI DZIENNIKARZY , A ROZMÓWCOM ZA POŚWIĘCONY CZAS I CENNE WSKAZÓWKI DLA POTOMNYCH. 

21 GRUDNIA, PODCZAS UROCZYSTEGO APELU, ZORGANIZOWANEGO Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, WSZYSCY UCZESTNICY KONKURSU OTRZYMALI DYPLOMY I SKROMNE PREZENTY, A ZWYCIĘZCY- NAGRODY KSIĄŻKOWE. 

A OTO WYNIKI RYWALIZACJI:

I MIEJSCE- DOMINIK OLENIACZ

II MIEJSCE- IGOR BARBARA

III MIEJSCE- JULIA LEŃ

POZOSTALI UCZESTNICY  KONKURSU TO: SABINA PODULKA, OSKAR PAWLIKOWSKI, MAZUR DOMINIKA, BŁAŻEJ OLENIACZ I KACPER WRONIAK.

WSZYSTKIM MŁODYM DZIENNIKARZOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY  DALSZYCH  SUKCESÓW LITERACKICH…

PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY  KILKA ZDJĘĆ ORAZ ZWYCIĘSKI WYWIAD, KTÓRY PRZEPROWADZIŁ UCZEŃ KLASY VB- DOMINIK ZE SWOJĄ BABCIĄ – PANIĄ HENRYKĄ OLENIACZ.

– CZY JESTEŚ DUMNA Z BYCIA POLKĄ?

-URODZIŁAM SIĘ W POLSKIEJ I CHRZEŚCIJAŃSKIEH RODZINIE, I JESTEM Z TEGO DUMNA.

-CZY LOSY POLSKI SĄ DLA CIEBIE WAŻNE?

-OD NAJMŁODSZYCH LAT INTERESUJĘ SIĘ HISTORIĄ POLSKI. CIESZĘ SIĘ, KIEDY ODNOSI SUKCESY I SMUCĘ SIĘ, GDY PONOSI PORAŻKI.

-CZY CZUJESZ SIĘ PATRIOTKĄ?

-TAK, CZUJĘ SIĘ PATRIOTKĄ. JESTEM EMOCJONALNIE ZWIĄZANA Z MOIM KRAJEM I NIGDY NIE ZDRADZĘ MOJEJ OJCZYZNY.

– CO OZNACZA DLA CIEBIE SŁOWO ,,PATRIOTYZM”?

-PATRIOTYZM TO UMIŁOWANIE OJCZYZNY, GOTOWOŚĆ DO PRACY I POŚWIĘCEŃ DLA DOBRA WŁASNEGO KRAJU.

-CZY POJĘCIE PATRIOTYZMU MIAŁO KIEDYŚ INNY WYMIAR NIŻ DZIŚ?

– PODOBNE.

-CO KIEDYŚ GROZIŁO ZA BYCIE PATRIOTĄ?

-BYŁY TAKIE OKRESY W HISTORII POLSKI, ŻE ZA BYCIE PATRIOTĄ GROZIŁY RÓŻNE SANKCJE, NP. DŁUGOLETNIE KARY  WIĘZIENIA, ZSYŁKI NA SYBIR, A NAWET ŚMIERĆ. ZA UDZIAŁ WW POWSTANIACH DOKONYWANO TEŻ KONFISKATY MAJĄTKU. ZE STRACHU PRZED REPRESJAMI POLACY EMIGROWALI WIĘC DO INNYCH KRAJÓW.

-CZY KTOŚ Z TWOICH PRZODKÓW NARAŻAŁ SWOJE ŻYCIE W OBRONIE OJCZYZNY?

TAK. MOI DZIADKOWIE WALCZYLI O WOLNOŚĆ OJCZYZNY. JEDEN BRONIŁ KOŚCIOŁA W GRABOWNICY I ZA TO ZOSTAŁ ARESZTOWANY W PRZEMYŚLU, A PÓŹNIEJ WYWIEZIONY NA OKOŁO 9 LAT NA SYBERIĘ. WRÓCIŁ STAMTĄD SCHOROWANY, A NIEDŁUGO POTEM ZMARŁ.
DRUGI WALCZYŁ WRAZ ZE SWOIM SYNEM W ARMII POLSKIEJ. ZOSTAŁ CIĘŻKO RANNY, UDAŁO MU SIĘ WRÓCIĆ DO KRAJU, ALE W WYNIKU ODNIESIONYCH RAN, WKRÓTCE ZMARŁ.
RÓWNIEŻ KUZYNI DZIADKA, WRAZ Z RODZINĄ, ZOSTALI WYWIEZIENI NA SYBIR. POTEM WRAZ Z ARMIĄ GENERAŁA ANDERSA ZOSTALI WYWIEZIENI NA BLISKI WSCHÓD. JEDEN Z NICH ZGINĄŁ, WALCZĄC POD MONTE CASSINO. SPOCZYWA TAM NA CMENTARZU. DRUGI ZAŚ WALCZYŁ W ARMII GENERAŁA MACZKA. PO WOJNIE NIE WRÓCIŁ DO KRAJU Z PRZYCZYN POLITYCZNYCH. ZAŁOŻYŁ RODZINĘ W HOLANDII.

-JAK WYGLĄDAŁY CZASY TWOJEGO DZIECIŃSTWA I MŁODOŚCI? JAK WTEDY ŻYŁO SIĘ W POLSCE?

URODZIŁAM SIĘ W CZASACH KOMUNISTYCZNYCH, MIESZKAŁAM NA WSI. WYCHOWYWAŁAM SIĘ W SKROMNYCH WARUNKACH. NIE ZNAŁAM LEPSZYCH, WIĘC NIE NARZEKAŁAM. ZDOBYŁAM WYKSZTAŁCENIE, PODJĘŁAM PRACĘ, OTRZYMYWAŁAM SKROMNE POBORY I TAK DOŻYŁAM DO EMERYTURY, KTÓRA TEŻ JEST SKROMNA.

CZY DZIAŁASZ NA KORZYŚĆ SWOJEGO OTOCZENIA, SPOŁECZEŃSTWA? JEŚLI TAK, TO W JAKI SPOSÓB?

STARAM SIĘ NIE SZKODZIĆ. CHODZĘ NA WYBORY, WYPEŁNIAM OBOWIĄZKI WOBEC PAŃSTWA. ROZMAWIAM Z WNUKAMI O LOSACH OJCZYZNY, UCZĘ ICH PATRIOTYZMU.

-KOGO Z WIELKICH POLAKÓW UWAŻASZ ZA WZÓR PATRIOTY I DLCZEGO?

-NA PRZESTRZENI DZIEJÓW NASZEGO KRAJU WYMIENIŁABYM WIELU POLAKÓW PATRIOTÓW. SZCZEGÓLNIE BLISKI MOJEMU SERCU JEST MAKSYMILIAN  MARIA KOLBE. DUCHOWNY TEN, W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ, ODDAŁ ŻYCIE ZA FRANCISZKA GAJOWNICZKA, CZŁOWIEKA, KTÓRY MIAŁ ŻONĘ I DZIECI, A ZOSTAŁ SKAZANY NA KARĘ ŚMIERCI.ZASTANAWIAM SIĘ, CZY JA, W PODOBNYCH OKOLICZNOŚCIACH, ZDOBYŁABYM SIĘ NA TAKI CZYN? NIE WIEM, ALE RACZEJ NIE.

-JAKI WEDŁUG CIEBIE POWINIEN BYĆ PATRIOTA XXI WIEKU?

PATRIOTA XXI WIEKU POWINIEN BYĆ GOTOWY DO POŚWIĘCEŃ DLA DOBRA WŁASNEGO NARODU. POWINIEN MIEĆ POCZUCIE ZWIĄZKU Z KULTURĄ I TRADYCJĄ SWEGO KRAJU. W OBLICZU ZAGROŻEŃ WOJENNYCH POWINIEN WYKAZAĆ GOTOWOŚĆ DO OBRONY GRANIC SWEGO PAŃSTWA. NALEŻY TEŻ MIEĆ SZACUNEK DO INNYCH NARODÓW, OKAZYWAĆ IM PRZYJAŹŃ ORAZ CHĘĆ WSPÓŁPRACY(OCZYWIŚCIE W GRANICACH ZDROWEGO ROZSĄDKU).MUSIMY TEŻ PAMIĘTAĆ, ŻE  PATRIOTYZM NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z LEKCEWAŻĄCYM CZY POGARDLIWYM STOSUNKIEM DO INNYCH NARODOWOŚCI.

CO TRZEBA ROBIĆ, BY OKAZYWAĆ PATRIOTYZM W DZISIEJSZYCH CZASACH?

KULTYWOWAĆ TRADYCJĘ, SZANOWAĆ SYMBOLE NARODOWE, NIE WSTYDZIĆ SIĘ BYCIA POLAKIEM, DZIAŁAĆ DLA DOBRA NASZEGO KRAJU,BYĆ UCZCIWYM, PRZESTRZEGAĆ PRAWA, RZETELNIE PRACOWAĆ, UCZESTNICZYĆ W WYBORACH, INTERESOWAĆ SIĘ DZIAŁANIAMI PODEJMOWANYMI W NASZEJ OJCZYŹNIE, ZACHOWAĆ ZDROWY ROZSĄDEK I WŁASNE ZDANIE WOBEC TREŚCI PRZEKAZYWANYCH PRZEZ MEDIA, KTÓRE CZĘSTO MAJĄ ZA ZADANIE ZABURZYĆ NASZE MYŚLENIE O PATRIOTYZMIE I MORALNOŚCI.

CZY UWAŻASZ, ŻE PATRIOTYZM DZISIAJ JEST POTRZEBNY? DLACZEGO?

UWAŻAM, ŻE PATRIOTYZM W DZISIEJSZYCH CZASACH JEST SZCZEGÓLNIE POTRZEBNY. WŚRÓD POLAKÓW JEST WIELU KOSMOPOLITÓW, KTÓRZY TWIERDZĄ,ŻE CZUJĄ SIĘ OBYWATELAMI SWIATA, A NIE OBYWATELAMI SWEGO PAŃSTWA, TOTEŻ ZWALNIAJA SIEBIE Z OBOWIĄZKÓW WOBEC WŁASNEGO NARODU I OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JEGO LOSY. NIEKTÓRZY UWAŻAJĄ SWÓJ NARÓD ZA NIŻSZY I GORSZY W PORÓWNANIU Z CYWILIZACJĄ I KULTURĄ INNYCH PAŃSTW. NIC BARDZIEJ MYLNEGO!
MUSIMY BYĆ DUMNI Z TEGO, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI, A NASZEGO POSZANOWANIA DLA WŁASNEJ KULTURY I TRADYCJI, POWINNY NAM ZAZDROŚCIĆ INNE NARODY.

Autor i foto: Elżbieta Surmacz