„Czytanie – moja pasja”

13 października 2021r., w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z języka polskiego ,,Czytanie – moja pasja”, uczniowie klasy IV b Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Surmacz, odwiedzili Bibliotekę Publiczną w naszej miejscowości.

Tam, w bardzo przyjaznej i sprzyjającej zdobywaniu wiedzy atmosferze, uczestniczyli oni w ciekawej lekcji bibliotecznej, prowadzonej przez panią Agatę Wojtoń. Mieli  możliwość zapoznania się z działalnością biblioteki,  rozmieszczeniem jej pomieszczeń i układem zbiorów bibliotecznych na półkach. Dzieci z łatwością opanowały umiejętność korzystania z katalogu on – line w systemie Mak+. Nauka wyszukiwania  pozycji czytelniczych w internetowym katalogu sprawiła im ogromną frajdę. Uczniowie z łatwością odnajdywali  bestsellery literatury dziecięcej i  młodzieżowej na półkach.

Dalszą częścią lekcji było zapoznanie się z  budową książki oraz drogą, jaką  ona przebywa, począwszy od pisarza, poprzez wydawnictwo, drukarnię, księgarnię, bibliotekę, aż w końcu trafia do rąk czytelników.

 Uczestnicy zajęć, w ramach podsumowania zdobytych wiadomości, rozwiązywali krzyżówkę, której hasła związane były z funkcjonowaniem biblioteki. Wykazali się również bardzo dużą kreatywnością przy własnoręcznym wykonaniu małej książeczki. Uczniowie mieli też możliwość zabrania do domu kart zapisu, a Ci, którzy są już jej użytkownikami, mogli wypożyczyć wybrane przez siebie pozycje czytelnicze. Spotkanie zakończyło się ogłoszeniem konkursu na najbardziej oryginalną zakładkę do książki.

Dziękujemy pani bibliotekarce za poświęcony nam czas, przekazane dzieciom informacje i pamiątkowe upominki. Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować wizyty w tym miejscu, a czytanie stanie się dla uczniów prawdziwą pasją….

Autor i foto: Elżbieta Surmacz

Czcionka:
Kontrast: