Ciekawostki Podkarpacia – wycieczka w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”

17 listopada 2021 roku uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawcami wybrali się na wspólną wycieczkę szkolną.

Celem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysły Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Uczniowie zebrali się o godzinie 8.30 i wyjechali do Żarnowca. O godzinie 10.00 wraz z przewodnikami rozpoczęli zwiedzanie muzeum. Najpierw uczniowie poznali sylwetkę Marii Konopnickiej, która była słynną poetką, felietonistką, tłumaczką, autorką takich utworów jak „Na jagody” czy „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Postać Marii Konopnickiej jest szczególnie bliska uczniom, gdyż jest ona patronką naszej szkoły. W dalszej części dzieci podziwiały muzeum. Obiekt posiada bogatą kolekcję osobistych pamiątek Marii Konopnickiej, oryginalne wyposażenie domu, rzeźby oraz obrazy. Po obejrzeniu muzeum uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia w parku oraz zakupili pamiątki.

Następnym punktem wycieczki był Skansen w Bóbrce. W czasie godziny uczniowie zwiedzili kopalnię, dowiedzieli się jak jest wydobywany gaz i ropa, obejrzeli maszyny wykorzystywane do dystrybucji, destylacji i wydobycia ropy naftowej. Uczniowie poznali sylwetkę Ignacego Łukasiewicza – założyciela kopalni .

Na koniec wycieczki uczniowie zjedli obiad i zakupili pamiątki.

Uczniowie z uśmiechem na twarzy, z licznymi zdjęciami
i pamiątkami wyruszyli w drogę powrotną.

W organizacji wycieczki zaangażowana była Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grabownicy Starzeńskiej oraz Biuro Podróży „Ferias”, za co wychowawcy i uczniowie serdecznie dziękują.

Autor i foto: Izabela Pająk

Czcionka:
Kontrast: